Nagrada Vera Šnajder dodijelit će se svake godine u obliku putne pomoći (do 6.000 KM) dvjema izvanrednim studenticama prirodnih/tehničkih nauka u Bosni i Hercegovini (dodiplomski, magistarski ili doktorski studij).
 

Svrha nagrade

 
 
 
 

Život Vere Šnajder je transformiran zahvaljujući pristupu obrazovanju i međunarodnoj mobilnosti, što joj je omogućilo da uči od najboljih. Stipendija na Institutu Henri Poincaré joj je dala priliku da pomjeri svoje intelektualne granice i istraži svoj potencijal kao istraživač i profesionalac. Vera Šnajder je zaista iskoristila ovu priliku. Ubrzo si je osigurala poziciju istraživača u Laboratoriji za hidrodinamiku na Sorboni. Svoj rad objavila je u Comptes Rendus des Sciences de l'Acadèmie des Sciences, a čak je bila tražena da radi i u novoformiranom francuskom Ministarstvu aeronautike (Ministère de l'Air ).

Najznačajniji trenutak Verine priče je da je za nju ovo iskustvo, koje istinski mijenja život (prilika da putuje i da se druži s intelektualnom elitom u Parizu), kulminiralo povratkom u svoju domovinu i ulaganjem svojih novih iskustava u obrazovanje - osnovu modernog i prosperitetnog društva. Očigledno, Vera je vrlo rano prepoznala važnost „vraćanja“ zajednici kojoj je osjećala da pripada.

Nagrada Vera Šnajder omogućit će istraživačicama iz Bosne i Hercegovine, koje su na početku karijere, a kao i Veri, važna im je veza između vlastite potrage za znanjem i kolektivnog društvenog napretka, da:

1) postanu globalni građani

2) se vrate s novim znanjima i perspektivama, te ih ulože u unapređenje naše nacije i društva;

3) se vrate s novim kulturnim iskustvima, koja mogu pomoći u jačanju multikulturalnih i multietničkih temelja BiH.

 

Kriteriji za nagradu

 
 
  • Jesi li neko ko služi kao uzor i pokazuje inicijativu, strast i motivaciju?

  • Jesi li osoba koja pokazuje snažne liderske osobine u svojoj profesiji, karijeri/studijama i/ili zajednici?

  • Da li u sklopu svoje zajednice dižeš svijest o problemima i pomažeš u stvaranju dugotrajnih rješenja?

  • Želiš li biti dio Verinog nasljeđa i inspirisati i druge da postanu bolji vođe/profesionalci i u tom procesu stvore bolju Bosnu i Hercegovinu?

Nagrada je namijenjena osobi koja je:

  • redovna studentica dodiplomskog/master/doktorskog studija upisana na studij prirodnih ili tehničkih nauka u Bosni i Hercegovini (inženjerstvo, matematika, fizika, hemija itd.) ILI je nedavno diplomirala na univerzitetu u Bosni i Hercegovini (posljednjih 12 mjeseci).

  • državljanka Bosne i Hercegovine

  • osoba sa historijom društveno korisnog rada u Bosni i Hercegovini

  • osoba uključena u istraživački rad/projekat koji se može prezentirati na konferenciji/radionici ILI pokazati sposobnost širenja ključnih učenja sa konferencije/radionice/posjete u Bosni i Hercegovini

Nagrada nije namijenjena studenticama iz Bosne i Hercegovine koje žive ili studiraju u inozemstvu.

 
 

Nagrada i odgovornosti

 

Ukupni grant finansirat će Fondacija budućnosti u Bosni i Hercegovini. Ukupna vrijednost granta iznositi će do 6.000 KM za dvije dobitnice.

Dobitnica će grant moći koristiti za finansiranje putnih troškova i troškova konferencije/posjete, i to da:

a) predstavi svoje trenutno istraživanje, kao pozvani izlagači (usmena prezentacija ili poster prezentacija) na međunarodnoj konferenciji ILI

b) prisustvuje međunarodnoj konferenciji, kao delegat s ciljem širenja stečenog znanja u Bosni i Hercegovini kroz uspješnu provedbu projekta ILI

c) sufinansira troškove istraživačke posjete u inostranstvu.

Grant pokriva i troškove Viza, osiguranja, zdravlja i sigurnost, ali je dobitnica granta dužna sama organizirati svoje zdravstveno i lično putno osiguranje i odgovarajuće vize, te uzeti u obzir zdravstvena upozorenja i upozorenja o putovanju u zemlji u koju putuju.

Grant ne pokriva Rekreativna putovanja, ali dobitnice granta mogu produžiti svoj boravak u zemlji putovanja o svom trošku.

Zahtjevi za izvještavanjem

Od dobitnice granta tražit će se prije, tokom i po povratku s putovanja, kratki izvještaj koji opisuje posjetu. To može uključivati pisane, audio i video formate.

Komisija za dodjelu nagrada zadržava pravo promjene svih varijacija maksimalnog iznosa i isto će biti primijenjeno prema potrebi. Kandidatkinje će dostaviti budžet sa navedenim troškovima putovanja. Od kandidatkinje se očekuje da nadoknadi bilo kakav jaz u finansiranju od traženog iznosa i dobivenog granta.

 

Prijava za nagradu

 
 

U sklopu prijave potrebno je:

  1. Popuniti aplikacionu formu koja uključuje osnovne informacije o tebi i tvom naučnom putovanju,

  2. Priložiti motivaciono pismo,

  3. Priložiti prijedlog budžeta,

  4. Priložiti pismo preporuke.

Važni Datumi

Otvaranje aplikacija
11. septembar 2023

Zatvaranje aplikacija
11. oktobar (23:59) 2023

Pregledanje aplikacija
11. oktobar - 11. novembar 2023

Ceremonija dodjele nagrada
15. - 17. decembar 2023

 

U nastavku pročitaj dodatne savjete i upute u vezi dijelova prijave. Pročitaj ih pažljivo prije nego apliciraš.

Tvoja motivacija

Na koji način bi tvoje prisustvo konferenciji moglo poboljšati tvoje istraživanje? Iako je tebi to možda i jasno, važno je to moći prenijeti publici koja a) te ne poznaje lično i b) nije značajno upoznata sa temom tvog istraživanja.

Potrebno je navesti:

  1. Zašto se prijavljuješ za ovu nagradu - Ovaj odjeljak ne bi trebao biti samo o tebi. Svaka nagrada/grant/stipendija postavlja se s određenom svrhom i idejom. Pročitaj informacije o Veri Šnajder, a zatim razmisli o stvarima koje ti se čine zanimljivim. Dijeliš li njezine vrijednosti? Postoji li nešto u njezinoj karijere što te inspiriše? Ovaj dio aplikacije je prilika da iskomuniciraš zašto i kako će tvoje istraživanje pomoći u oblikovanju Verinog nasljeđa. Razmisli na koji način možeš pomoći u nošenju baklje koju je zapalila prije mnogo godina.

  2. Ciljevi učešća i očekivani ishodi - Prihvatit ćemo slijedeće vrste rezultata:

    • Možda želiš objaviti svoj rad i predstaviti ga na konferenciji. U ovom slučaju od tebe se traži da napraviš sažetak kako to želiš postići, uključujući target journal, publiku, rokove itd.

    • Ako planiraš raditi na projektu, a prisustvo na konferenciji vidiš kao priliku za realizaciju planiranih ideja, objasni šta očekuješ od sudjelovanja na konferenciji? Koja specifična znanja, vještine ili kontakte želiš steći i kako vjeruješ da će ti oni pomoći u rješavanju izazova s kojima se suočavaš u svom projektu?

    • Ako planiraš raditi na projektu, izvan BiH, objasni šta očekuješ od sudjelovanja na tom projektu? Koja specifična znanja, vještine ili kontakte želiš steći i kako vjeruješ da će ti oni pomoći u daljem istraživačkom radu?

Informacije o putovanju

Obavezno navedi sve potrebne informacije:

  • Naslov konferencije/istraživačkog projekta

  • Organizaciono tijelo/institucija

  • Mjesto održavanja

  • Datume

  • Web stranicu

  • Naslov tvog rada/doprinosa (ako je primjenjivo)

  • Također navedi da li si dobila potvrdu da je tvoj rad/doprinos prihvaćen (ako je primjenjivo)

Pismo preporuke

Pisma preporuke opisuju tvoju profesionalnu stranu i općenito daju uvid u tvoje:

  • osobne karakteristike, dostignuća, iskustvo

  • sposobnosti, mogućnosti, karijerni potencijal

Pismo preporuke treba biti dužine jedne stranice i sastojati se iz tri dijela:

  1. Uvod: Koliko te dugo i u kojem svojstvu poznaju (npr. student, asistent/znanstveni asistent, mentor, stručni kolega, samo po reputaciji); Kako te ocjenjuju u odnosu na vršnjake (npr. 1-2% najboljih, 5-10% najboljih, 25% najboljih,…)

  2. Glavni dio: Tvoje vještine kao istraživača (npr. tehničke vještine, inovativno razmišljanje); prednosti tvog prijedloga za istraživački rad/projekat i kako se tvoje kvalifikacije i vještine uklapaju u tvoj prijedlog za istraživački rad/projekat kao i na tvoje sposobnosti za samostalan rad i rad u timu.

  3. Zaključak: Ukratko rezimirati tvoju ukupnu ocjenu i jasno navesti da si preporučena za nagradu.

  • Izaberi nekoga ko te najbolje poznaje i spreman je uložiti vrijeme da napiše pismo za tebe.

  • Pitaj na vrijeme. Imaj na umu da su zauzeti i da ti čine uslugu.

  • Daj im pristup svim relevantnim materijalima kako bi razumjeli kontekst. Ako to učiniš pravilno i na vrijeme, vjerovatnije je da će ti pružiti podršku jer će shvatiti da se radi o uzajamnom odnosu.

  • Nemoj gubiti kontakt s osobom koja te preporučuje. Vidi tačku 2.

Budžet

Nagrada Vera Šnajder je grant u iznosu od maksimalno 6.000 KM za dvije dobitnice. Namijenjen je podršci tvom putovanju i sudjelovanju na konferenciji/studijskoj posjeti kojoj bez ove financijske podrške ne bi mogla prisustvovati.

Kao dio podrške potrebno je sastaviti razumno promišljen budžet. Istraži troškove vezane za svoje putovanje prije podnošenja budžeta.

Budžet bi između ostalog trebao uključivati povratne letove, smještaj, hranu, lokalni prijevoz, osiguranje i vizu.

Obrazac za budžet možeš preuzeti i ispuniti klikom ovdje, prije prilaganja u Prijavni obrazac.

 

 
 

Dobitnice 2021

 

Nagrada Vera Šnajder je prvi put dodijeljena 2021. godine, kada je nezavisna Komisija za dodjelu nagrade, nagradila Zoranu Štaka, studenticu kompjuterskih nauka i matematike, te Zlatu Jašarević, studenticu nauke o materijalima i hemijskog inžinjerstva.

From left to right: Prof. Dragan Huterer (grandson of Vera Šnajder and representative of awards committee), Zorana Štaka, Zlata Jašarević and Majda Mujanović-Babović (Director of BH Futures Foundation)

Dobitnice 2022

Druga zaredom Vera Šnajder Award je dodijeljena 2022. godine, gdje su pobjednice bile Emina Tahirović, studentica informacijskih tehnologija, te Amina Tucak-Smajić, studentica farmacije.

 

From left to right: Amina Tucak-Smajić, Mirjana Vuković (academician, Vera Šnajder's student and representative of the awards committee) and Emina Tahirović

Komisija za dodjelu nagrade Vera Šnajder 2023

 

Merisa Nišić, Ph.D (Chair)

Associate Medical Director at minds+assembly


New York, New York

Nirvana Pištoljević, Ph.D

Executive Director at EDUS-EDUCATION FOR ALL

New York, New York

Dr. Damir Varešlija, Ph.D

Lecturer and Principal Investigator
School of Pharmacy and Biomolecular Sciences (PBS)
RCSI University of Medicine and Health Sciences
Co-Founder and CTO Probmet Therapeutics

Dublin, Ireland

Prof. Mirjana Vukovic

Academician, Retired Professor of Mathematics, University of Sarajevo

Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Gorana Arndt

Tech Manager på Zettle by PayPal

Stockholm, Sweden

Amina Tucak-Smajić, MPharm

Senior Teaching and Research Assistant at Dept. of Pharmaceutical Technology, University of Sarajevo

Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Prof. Dragan Huterer

Professor of Physics at University of Michigan


Michigan, USA

Nermina Brljak

Research Scientist at Grifols

Raleigh, North Carolina

Mersiha Kovačević, Ed.D.

Manager - Learning & Development, Mohammed Bin Rashid University of Medicine and Health Sciences (MBRU), Dubai Academic Health Corporation (DAHC)

Dubai, United Arab Emirates

Jasmina Opardija

Programme Manager at Federal Department of Foreign Affairs FDFA

Bern, Switzerland

Dario Aganovic

Group CEO at Byggfakta Group

Stockholm, Sweden

Kajs Hadžić

Master of Science Student, Nutrition Sciences at University of Vienna

Vienna, Austria


 

Ko je bila Vera Šnajder?

 

Vera Šnajder je rođena 2. februara 1904. godine u Reljevu, u blizini Sarajeva. Kao jedan od najboljih matematičara svoje generacije dobila je stipendiju Vlade Francuske, koja joj je omogućila da 1929. godine otputuje u Pariz. U Parizu je provodila istraživanja na Institutu Henri Poincaré, koji su tad osnovali matematičari Émile Borel iz Francuske i George David Birkhoff iz Sjedinjenih Američkih Državam da bi potakli međunarodne razmjene u matematici i teorijskoj fizici. Miješajući se sa kremom francuske naučne zajednice, radila je i kao istraživač u Laboratoriju za hidrodinamiku na Sorboni, postavši prvi autor iz Bosne i Hercegovine koji je objavio rad iz matematike.

Međutim, krajem 1932. godine Vera je odbila ponudu za posao i odlučila se vratiti u Sarajevo kako bi radila kao profesorica u Drugoj ženskoj gimnaziji. Zajedno sa suprugom, Marcelom Šnajderom, postala je dio uskog kruga sarajevskih progresivnih i kosmopolitskih intelektualaca.

Nakon oslobođenja grada 1945. godine, Vera Šnajder je svoje fizičke i intelektualne moći posvetila obnovi svoje domovine: pomogla je u uspostavljanju Odsjeka za matematiku na Univerzitetu u Sarajevu, uspostavljanju naučnih veza sa domaćim i međunarodnim institucijama, upućivanju studenata i kolega na studije u inostranstvu i neumorno i nesebično posticala i ohrabrivala mlade naučnike u njihovom profesionalnom i ličnom razvoju.

Vera je bila prva žena izabrana na poziciju dekana u cijeloj Jugoslaviji. Dugo godina je bila u Univerzitetskom senatu, a bila je i u Prosvjetnom odboru Bosne i Hercegovine, bila je predsjednica Odbora Nacionalne biblioteke, članica Odbora za izbor naučnih saradnika, predsjednica Odbora za profesorske ispite i dugogodišnja predsjednica Jugoslovensko-francuskog društva.

Što je još važnije, neumorno je pomagala studente i savjetovala mlađe stručno osoblje tokom svoje karijere s namjerom da se njihovo cjelokupno znanje i vještine dovedu do savršenstva. Na taj način bi mlada generacija postigla lični i profesionalni uspjeh, istovremeno služeći i unapređujući svoju domovinu.