Program

Fondacija budućnosti u Bosni i Hercegovini je jedinstveni inkubator i akcelerator talenata sa ciljem transformacije Bosne i Hercegovine u prosperitetnu naciju kroz niz aktivnosti koje mogu odgovoriti izazovima 21. stoljeća.

U sklopu ovih aktivnosti, svake godine u Bosni i Hercegovini organizujemo skoro 100 događaja, ali smo i ponosni partneri i sponzori desetina događaja, od tehničkih radionica, seminara, simpozijuma, kongresa, itd.

Konferencija “Leaders of Tomorrow - Lideri budućnosti”  se organizuje u partnerstvu Brčko distrik i Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini te ima za cilj da pomogne mladima da se upoznaju sa putevima i mogućnostima u IT, STEM i drugim sektorima, kao i da vas inspiriše uspješnim pričama iz vašeg područja.

Na ovoj jednodnevnoj konferenciji govore uspješni govornici koji pričaju o najnovijim trendovima u svijetu tehnologije, nauke, inženjeringa, poslovanja, razvoja proizvoda i usluga. Čuti ćete nevjerovatne priče mladih ljudi koji su promijenili i svoje živote i svoje zajednice kroz značaj volonterskog angažmana kroz lokalne inicijative i neformalnog obrazovanja općenito.


S tim u vezi, predstavljamo i pozivamo vas na Lideri budućnosti konferenciju koja će se održati 29 marta u Brčko Distriktu.

Šta se nadamo da ćemo postići?

  • Promovirati mogućnosti za karijeru u nauci, inženjerstvu, prirodnim i tehničkim naukama, kreativnoj industriji i drugim poljima

  • Naglasiti važnost volonterskog angažmana kao alata za samousavršavanje i razvoj zajednice

  • Pružiti srednjoškolcima savjetovanje o karijeri i pomoći im da se bolje pripreme za razgovore za posao i tržište rada općenito

  • Motivisati mlade kroz predstavljanje uspješne karijerne priče profesionalaca iz Brčkog koji su postigli nevjerovatne stvari širom svijeta

Ko se može prijaviti za konferenciju

Svi srednjoškolci, studenti i mladi profesionalnci iz Brčko Distrikta i okolnih zajednica mogu se prijaviti za konferenciju.

Prijavni formular je otvoren do 25 marta 2024. godine.



Govornici

Miralem Salihovic

Miralem Salihović. je rođen u Brčkom, gdje je osnovnu i srednju školu završio. Dugi niz godina bio je aktivan muzički producent i hip-hop umjetnik. Svoju muzičku karijeru pretvorio je u posao iz snova i danas je šef rješenja i tehnologije u Appleu, najvećoj svjetskoj kompaniji po tržišnoj kapitalizaciji. On je u Appleu skoro 10 godina i tokom tog perioda nadgledao je mnoge velike tehnološke projekte.

Ida Fazlić, Ph.D. rođena je u Brčkom, gdje je odrasla i završila osnovno i srednje obrazovanje. Potom, odlazi u Sarajevo gdje upisuje studije na Akademiji likovnih umjetnosti i Prirodno-matematičkom fakultetu gdje prikuplja važna saznanja i vještine u polju konzervacije raznih materijala. Zatim je kompletirala magistarske studije iz Nauke i tehnologije u konzervaciji kulturnog naslijeđa na Ca' Foscari Univerzitetu u Veneciji. Ona treba da završi doktorat. sa Univerziteta u Amsterdamu. Tokom svog istraživanja ostvarila je nekoliko ogromnih znanstvenih otkrića umjetničkih djela poput Rembrandtsove "Noćne straže" i Mona Lize Leonarda da Vincija. Ida kombinuje svoju ljubav prema umjetnosti i očuvanju sa najsavremenijim naučnim tehnikama kako bi otkrila rijetke misterije.

Arman Korajac je osnovnu i srednju školu završio u Brčkom. Nakon toga upisuje studij fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu. Za vrhunske rezultate tokom studija nagrađen je zlatnom značkom sarajevskog univerziteta. Kao dobitnik DAAD stipendije upisuje master studij teorijske i matematičke fizike na Ludwig-Maximilians i Tehničkom univerzitetu u Minhenu. Trenutno je Arman zaposlen kao doktorant na Institutu Jožef Stefan u Ljubljani, na odsjeku za teorijsku fiziku. Armanovo polje istraživanja je fizika elementarnih čestica. Zajedno sa svojim saradnicima i saradnicama, Arman istražuje kako podaci sa velikih eksperimenata kao što je LHC (Large Hadron Collider) mogu pomoći u daljem razumijevanju strukture Standardnog Modela, i da li oni mogu nagovijestiti još neotkrivene sile ili čestice. Od septembra, Arman postaje istraživač na italijanskom nacionalnom institutu za nuklearnu fiziku (INFN) u Pisi.

Ena Žunić-Ćejvanović rođena je u Brčkom, gdje je odrasla i završila osnovno i srednje obrazovanje. Na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu završava Bachelor i Master studij teorijske fizike. U međuvremenu, odlazi na ljetnu praksu u CERN (Ženeva, Švicarska) gdje primjenjuje svoje znanje fizike i Data Science kao alat za istraživanje u području fizike čestica. Nakon prakse, nastavlja svoja istraživanja sa CERN-om koja je izložila u svojoj Master tezi. Odlučuje se prebaciti iz Akademije u IT industriju i do sada je primjenjivala Data Science i AI u mnogim industrijskim poljima, od kojih su neka: biotehnologija, muzička i gaming industrija, nekretnine, vijesti i forumi. Svoj volonterizam je započela tokom srednjoškolskih dana kao aktivistkinja u PRONI, Brčko, a trenutno je mentor u BHFF i ambasador Sarajevo AI, te član CERN Alumni. Tokom studija je bila član Astronomskog društva Orion i Društva fizičara u FBiH. Učestvovala je u organizaciji mnogih događaja, između kojih su prvi Susreti fizičara u BIH 2018. godine.


Agenda

Petak, Dom kulture Brčko
Ceremonija otvaranja
13:00 - 13:15


13:20 - 14:00
Ida Fazlić
, Doktorski kandidat - nauka o baštini u Evropskom postrojenju za sinhrotronsko zračenje i Rijksmuseumu, Holandija
Tema: "Mona Liza i Noćna Straža pod lupom" - U ovoj prezentaciji govoriti ćemo o naučnim analizama nekih od najznačajnijih djela historije umjetnosti poput Mona Lize i Posljednje Večere, te Noćne Straže, koje je u sklopu svog doktorskog projekta Ida Fazlić obavila. Istraživanja su dovela do značajnih saznanja o umjetničkim tehnikama i materijalima koje su Da Vinči i Rembrandt u svojoj praksi koristili, a koja su konzervatorima korisna za očuvanje ovih djela za nadolazeće generacije koje će u njima uživati.

14:00- 14:40
Miralem Salihović
, Voditelj rješenja i tehnologije u Appleu, SAD
Tema: Od Brčkog do Apple-a: Kako pokrenuti svoju karijeru - Kako je neko ko je studirao jezike i producirao hip-hop muziku u Brčkom i Tuzli postao lider u razvoju tehnologije u Appleu, jednoj od najvećih svjetskih kompanija u svijetu. Na prvi pogled ovo može izgledati kao san, ali Miralem će s vama podijeliti kako se razvijala njegova karijera i na šta bi savjetovao mlađima da obrate veliku pažnju.

14:40 - 15:20
Arman Korajac
, Istraživač u oblasti teorijske fizike čestica, doktorant na Jožef Stefan Institutu, Univerzitetu u Ljubljani
Tema: "Velike laboratorije za male čestice - prospekti fizike poslije otkrića Higgsovog bozona" - Daleko najveći trijumf evropske laboratorije za nuklearna istraživanja, CERN, je bio otkriće Higgsovog bozona prije otprilike 12 godina. Ipak, naše razumijevanje najmanjih gradbenika prirode još uvijek nije potpuno. U ovoj prezentaciji ćemo govoriti o trenutnim problemima i potencijalnim rješenjima fizike čestica, te o ulozi fizike u modernom napretku čovječanstva, počevši od interneta do revolucionarnih upotreba u medicini.

15:20 - 16:00
Ena Žunić-Ćejvanović
, Inženjer nauke o podacima i mašinskog učenja, Ministry of Programming, BiH
Tema: AI Revolucija: Kako umjetna inteligencija oblikuje naš svijet nabolje? - Umjetna inteligencija (AI) već ima pozitivnog utjecaja na društvo revolucionirajući različite aspekte našeg svakodnevnog života. U zdravstvu, AI se uključuje u dijagnostiku, poboljšavajući ishode pacijenata. Integracija AI u obrazovanje olakšala je personalizirana iskustva učenja i promociju inkluzivnosti. Tehnologije vođene umjetnom inteligencijom su značajno poboljšale efikasnost u sektorima kao što su finansije, logistika i proizvodnja, što je dovelo do pojednostavljenih procesa i uštede troškova. AI igra i ključnu ulogu u ekološkoj održivosti, pomažući u razvoju pametnih mreža, efikasnom upravljanju resursima i klimatskom modeliranju. Pozitivan utjecaj vještačke inteligencije se proteže i na društvene domene, podstičući inovacije, dostupnost i opće poboljšanje društvenog blagostanja. U ovoj prezentaciji Ena će vam pokazati šta AI radi u praksi i kako možete postati stručnjak u toj oblasti.


16:00 - 16:30
Kratka pauza - Hotel Jelena - Gostima će biti poslužena kafa, čaj, voda i druga osvježenja


16:30 - 17:30
Panel diskusija
Mirsad Zahirović Novinar na RNU „Radio Brčko“ i predstavnik neformalnog pokreta „District team“. Dugogodišnji aktivista na polju društvenog aktivizma, mira, suživota i pomirenja. Diplomirani politolog žurnalistike i komunikologije, oženjen, otac jednog djeteta.
Edna Mulić Studentica završne godine Politologije, međunarodnih odnosa i diplomatije i dugogodišnja aktivistica u NV sektoru. Rođena u Brčko distriktu gdje je završila JU Ekonomsku školu (poslovno-pravni tehničar) nakon čega svoje dalje školovanje nastavlja na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Godinama djeluje kao aktivistica na raznim društvenim poljima u različitim nevladinim organizacijama. Od 2016. godine je dopisnica za Omladinski magazin “KARIKE” koji je već sa svojih 15 godina predstavljala na seminaru Deutsche Welle u Berlinu.
Adnan Ferhatović je rođen u Goraždu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Trenutno je student druge godine na Internacionalnom Burch Univerzitetu u Sarajevu, smjer Informacione tehnologije. U toku svog osnovnog i srednjeg obrazovanja, svoje vrijeme je posvetio volontiranju i društveno-korisnom angažmanu u mnogobrojnim nevladinim organizacijama. Trenutno je Junior Scholar u BH Futures Fondation i aktivan član Futures Mobile Makerspace tima. Također, član je i Studentskog parlamenta Internacionalnog Burch Univerziteta i predstavnik studentata prvog ciklusa u Senatu IBU.
Asja Hadžić je IT studentica druge godine na IPI Akademiji u Tuzli. Tokom svojih srednjoškolskih dana, učestvovala je u mnogim volonterskim aktivnostima i prilikama raznih nevladinih organizacija. Nastavkom svojih studija, Asja je trenutno aktivan Senior Scholar i volonter u Marketing timu, kao i odgovorna osoba za upravljanje odnosima sa donatorima u okviru Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini.
Tema: Volonterizam kao odskočna daska za karijeru - Volontiranje ima značajan značaj u razvoju karijere jer nudi jedinstven put za pojedince da unaprede svoje veštine, prošire svoje mreže i pokažu posvećenost društvenoj odgovornosti. Uključivanje u volonterski rad omogućava pojedincima da steknu praktično iskustvo u različitim okruženjima, često pružajući prilike za razvoj mekih vještina kao što su komunikacija, timski rad i liderstvo. Volontiranje također omogućava pojedincima da istraže nove interese, industrije i uloge, pomažući im da donesu informirane odluke o svojim karijerama. Na ovom panelu čućete od mladih ljudi koji su koristili volontiranje kako bi stvorili stvarni uticaj uz razvijanje jakih međuljudskih vještina koje su dovele do ranog uspjeha u karijeri.


17:30 - 19:30
Networking - Večera i druženje učesnika, privrednika i profesionalaca + Expo kompanija i studentskih projekata
Kompanije, profesionalci i studenti imaće priliku da izlože svoje radove, projekte, inovacije na sajmu umrežavanja. Hrana i piće će biti dostupni na događaju. Broj mjesta za izlaganje je ograničen pa vas molimo da se prijavite za konferenciju i navedete detalje o vašoj izložbi.


Apply now